KLUB MILOVNÍKOV FOLKLÓRU
Sme milovníci folklóru. Ľudia, ktorí zbožňujú svoje rodiny, vážia si staršie generácie, hlavu si čistia v prírode, obdivujú ľudovú pestrosť a farebnosť po celom svete. Radi sa obzeráme do minulosti, keď sa naši predkovia akosi viac veselili a skromnejšie žili. Do čias, keď na plné hrdlo spievali, akí sú šťastní, smutní, zamilovaní či upracovaní. Prenášame tieto pôvodné zvyklosti a tradície nielen do našich, ale aj vašich súčasných životov. Aj preto sme v roku 2002 založili občianske združenie Klub milovníkov folklóru. Chceli sme vám takto poslať odkaz, že to myslíme vážne. A čo vlastne robíme? Zameriavame sa na interpretáciu folklóru a prácu v súbore, etnografiu, skúmanie archívnych materiálov a návrat k pôvodným prameňom tradičného umenia. Ak totiž chceme tancovať čardáš, musíme vedieť, ako ho naši predkovia naozaj tancovali. Až potom ho môžeme „ohýbať“ a vložiť do netradičného a moderného predstavenia.
Áno, naše projekty sú často netradičné, ale každý jeden vychádza z pôvodných materiálov.
Spomeňme napríklad výstavy Vladimír Koštiaľ: Hľadanie (2015), Esencia folklórneho sveta (2016), Korene a krídla (2017) či Hudobno-tanečný projekt Vytvorila dedina, tancuje mesto (2016). V našej réžií vyšli hudobné nosiče Tradičná ľudová hudba Slovenska – Takú mi cigán hraj (2006), Tradičná ľudová hudba Slovenska – Raslavice (2009), Tradičná ľudová hudba Slovenska – Češľakova perša, CD a DVD, reedícia (2013). Spolupracujeme s odbornými, vedeckými a osvetovými zariadeniami na Slovensku aj v zahraničí (Národné osvetové centrum v Bratislave, Katedra etnológie a folkloristiky UKF v Nitre, Dom tradičnej kultúry v Budapešti).
ARCHÍV ĽUDOVEJ KULTÚRY
Veľa sa odvolávame na pôvodné materiály, no nie je až také jednoduché sa k nim dostať.
Aj preto sme vytvorili Archív ľudovej kultúry v Košiciach, v ktorom zhromažďujeme nahrávky i videá a prepisujeme ich do digitálnej formy. Týmto spôsobom môžeme sprístupniť unikátne a cenné etnografické materiály každému z vás.
V archíve máme množstvo zvukových a filmových záznamov, bohatý fotodokumentačný a knižný fond. Materiály sme získali vlastnými terénnymi výskumami, ale aj zo súkromných archívov významných zberateľov folklóru.
Magickosť a peknosť slovenského folklóru spočíva v jeho farebnosti. Čo kraj, obec, rodina, to iný mrav, kroj, tanec a spev. Toľko krásy a podnetov, až by človeku celý život nestačil, aby ich spoznal. My ich spoznávame. Veľa sa vzdelávame, objavujeme, skúmame a čo najjednoduchšou formou vám to chceme priblížiť. A prečo? Aby ste vedeli, aká minulosť kreovala vašu prítomnosť a vzali si z toho čo najviac pozitívnych vecí. Možno by bol život krajší, keby sa ženy stretli a spoločne piekli buchty s lekvárom, muži by zašli do lesa na huby, pomohli si s prácami na dvore či okolo domu, spolu si všetci zaspievali a možno aj zatancovali. Pravdaže, aj kedysi bolo ľuďom ťažko, ale spoločne to akosi lepšie zvládali.
Adresa: Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2, budova Bravo 040 01 Košice